W dziale „Na warsztacie” przedstawiamy najnowsze zjawiska współczesnej humanistyki. Interesują nas przede wszystkim publikacje, które ukazały się w ciągu ostatnich dwóch lat. Mogą one przyjmować formę przeglądu wybranego problemu (np. omówienie paru książek z danego obszaru) albo refleksji nad ważną, pojedynczą publikacją. Przyjęliśmy zasadę omówień z różnych punktów widzenia: dwugłosu lub…
więcejW przypadku takiego tematu jak polityki przyjemności o nieporozumienie szczególnie łatwo. Z jednej strony przyjemność zdaje się czymś nad wyraz jednostkowym i przynależeć raczej do sfery prywatnej niż publicznej. Odsyła ona do naszych szczególnych, indywidualnych pragnień i potrzeb, których zaspokojenie jest warunkiem satysfakcjonującego życia. Stąd też zalecenie – psychoterapeuci i marketingowcy mówią tu jednym głosem – by nie oglądać…
więcejW Polsce tysiące osób angażują się obecnie w działania aktywistyczne. Rosnąca świadomość zachodzących w skali globalnej procesów zmian klimatycznych, niezgoda na opresję i przemoc wobec kobiet i grup LGBTQ+ oraz kryzys uchodźczy to tylko niektóre z powodów. Konieczność praktykowania oporu odczuwają także artystki i artyści. Część z nich zajmuje się artywizmem, czyli realizowaną przez sztukę formą działalności…
więcejLęk przed obcym: obcym rasowo, płciowo, obcym ze względu na poglądy, na fizyczne i psychiczne odstępstwa od „normy”, lęk przemyślany od wewnątrz, na własny indywidualny rachunek musiałby procentować w układaniu na nowo relacji wspólnotowych. A może po prostu trzeba przed tym »obcym« stanąć twarzą w twarz? I fantazmaty lękowe zaczną się wyciszać? Krystyna Kłosińska „Feminizm jest dla wszystkich”, pisała…
więcejStowarzyszenie Czasu Kultury
ul. Św. Marcin 49a
61-806 Poznań
Polska
T: 61 101 54 08
Kwartalnik:
redakcja@czaskultury.pl
Dwutygodnik:
e@czaskultury.pl