Badacze/czki literatury i historii często używają narzędzi psychoanalitycznych. W ten sposób próbują zrozumieć tekst, historyczny proces, a nawet kondycję wybranej grupy społecznej. Stawiają hipotetyczną diagnozę i dowodzą jej, odnajdując dowody w dostępnym materiale. Ów analityczny odruch obrazować może pojedyncze wyparcie, rozszczepienie, a czasem całe struktury osobowościowe czy relacyjne koluzje, w których znajdują się…
więcejPojawiające się coraz liczniej informacje dotyczące przypadków przemocy, molestowania i innych, niegodnych zachowań w obszarze kultury dla większości środowisk twórczych nie są przyczyną niepokoju, lecz źródłem ulgi, łączonej z nadzieją na długo oczekiwaną zmianę. Doniesienia na temat niewłaściwych – nierespektujących godności pracownic i pracowników oraz innych zależnych osób – zachowań ludzi kierujących instytucjami i organizacjami kultury,…
więcejTrwająca od roku pandemia uświadomiła nam wagę tego, co po angielsku określa się terminem care, a co tłumaczymy najczęściej jako ‘troska’ lub ‘opieka’. Żyjemy w czasie wzmożonej troski o bliskich, przeciążenia systemu opieki medycznej, ale też zwiększonej pracy opiekuńczej rodziców spędzających całe dnie ze swoimi dziećmi, a także tych, którzy otaczają troską starszych…
więcejW dziale „Na warsztacie” przedstawiamy najnowsze zjawiska współczesnej humanistyki. Przyjęliśmy, że interesują nas publikacje, które ukazały się w ciągu ostatnich trzech lat, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład zestawić najnowszą publikację z nieznaną w Polsce starszą, klasyczną książką z danej dziedziny. Teksty powinny przyjmować formułę eseju naukowego, to jest być skierowane…
więcejStowarzyszenie Czasu Kultury
ul. Św. Marcin 49a
61-806 Poznań
Polska
T: 61 101 54 08
Kwartalnik:
redakcja@czaskultury.pl
Dwutygodnik:
e@czaskultury.pl