07 kwietnia 2015

Z duszą i wirtuozerią

Zespół kameralny Daroch Trio tworzy rodzeństwo: Anna – skrzypaczka, Maria – pianistka i Tomasz – wiolonczelista. Koncertują wspólnie od 2003 roku, kiedy to zadebiutowali w rodzinnej Łodzi i zostali tak znakomicie ocenieni, że zdecydowali się kontynuować karierę w rodzinnym zespole.

Daroch Trio ukończyło podyplomowe studia w Niemczech w Staatliche Hochschule für Music und Darstellende Kunst Mannheim. Są stypendystami programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz fundacji „Menuhin Live Music Now”. Maria Daroch-Kujawińska koncertowała miedzy innymi z Idyllwild Arts Festival Symphony Orchestra w Disney Hall Los Angeles oraz współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak: Susanne Rabenschlag, Vladimir Mendellssohn czy Krzysztof Penderecki. Tomasz Daroch z kolei występował między innymi z orkiestrami pod dyrekcją Corneliusa Meistera, Vladimira Spivakova, Jacka Kaspszyka, Agnieszki Duczmal czy Jerzego Maksymiuka.

Płyta „Debussy, Ravel, Dvořák. Piano Trios” zawiera trzy wyjątkowo piękne utwory kameralne. Kompozycja Debussy'ego – Trio fortepianowe G-dur to dzieło młodzieńcze, skomponowane przez 18-letniego artystę. W wykonaniu tego urokliwego, ekspresyjnego, śpiewnego utworu zwraca uwagę miękkość fraz i ciepło akordów fortepianu oraz szczególnie ujmujące legato skrzypiec. Artyści potrafią wydobyć to skoczność i żartobliwość melodii, to jej wdzięk i delikatność, a w finale zagrać z patosem, uniesieniem i wzbierającymi emocjami. Trio fortepianowe Ravela przynosi niezwykłą opowieść i przedziwną aurę. Wiolonczela, skrzypce i fortepian harmonijnie współgrają, dopełniają się, przeplatają, tematy brzmią ciekawie, przejmowane kolejno przez każdy z tych instrumentów.

Muzycy z pasją wydobywają kontrasty, porywając słuchacza raz impresjonistycznymi, ulotnymi frazami piano, a za chwilę narracją wzbierającą, burzliwą i gwałtowną. Utwór Ravela barwi azjatycka modalność, można smakować melodykę i harmonikę wszystkich części utworu. Zachwyca zarówno perlisty, eteryczny fortepian, zagadkowa, pełna ciepła wiolonczela, jak i śpiewające skrzypce. Artyści potrafią się wykazać wirtuozerią i skłonić do medytacji. W Trio fortepianowym e-moll „Dumky” Dvořáka słuchacza porywa żywioł i radosna zabawa, taneczność, rozpędzanie i wartkość, emocjonalność i gra z wyrazem. W wielu fragmentach ton nadaje wiolonczela, która opowiada, jest śpiewna, tajemnicza, refleksyjna, rozmarzona. Uwagę przykuwają liryczne arpeggia fortepianu. To sześcioczęściowe trio jest różnorodne, mozaikowe, zmienne, skomponowane z wykorzystaniem techniki wariacyjnej.

Kameralistyka zaczyna odgrywać w Polsce coraz większą rolę, a ten album jest dobrym przykładem jej atutów. Daroch Trio podjęło niełatwe wyzwanie wykonania trudnych, ale niezwykłych utworów i zagrało znakomicie. Odbiorca znajdzie tu wiele emocji i wykonanie z duszą.

„Debussy, Ravel, Dvořák – Piano Trios”
Maria Daroch-Kujawińska – fortepian
Anna Daroch – skrzypce
Tomasz Daroch - wiolonczela
DUX
2014

Uwaga, spoiler!
20 maja 2019

Uwaga, spoiler!

Wraz z ostatnim odcinkiem Gry o tron, serialu, który wyrósł na jeden z największych fenomenów współczesnej popkultury, szanse na to, że ujrzymy ostatnie dwa tomy Pieśni lodu i ognia, sagi George’a R...

Haft Okupacyjny vs. craftywizm. Feministyczne strategie artywistyczne
18 maja 2019

Haft Okupacyjny vs. craftywizm. Feministyczne strategie artywistyczne

Dzisiaj haft ma już niewiele wspólnego z przyuczaniem kobiet do patriarchalnie wyznaczonego im ideału. Jednak jego historyczne uwarunkowanie jest czytelne chociażby we wciąż istniejącym, kobiecym stereotypie delikatnej estetyki haftu oraz ekonomicznie problematycznym statusie domowego zajęcia, co wskazuje na trwałość ucieleśnionych norm kulturowych, i co w swej nazwie odsłania Kolektyw Złote Rączki...

Horror szoł
17 maja 2019

Horror szoł

Kandydat na prezydenta, który zamiast odpowiadać na pytania o kwestie podziałów społecznych, zaczyna rozprawiać o wielkości swojego przyrodzenia. Zatruta rzeka, której obecność zmusza mieszkańców miasteczka do picia przez całą dobę napojów gazowanych...