Nr 12/2022 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: Uwięzieni w stanie zawieszenia praw

Katarzyna Czarnota Iza Orłów
Społeczeństwo podcast Cykl

Gościnią podcastu jest Iza Orłów aktywistka, działaczka prawno-człowiecza, mająca wieloletnie doświadczenie we współpracy z osobami z doświadczeniem uchodźczym, w szczególności z dziećmi. W ciągu ostatnich latach pracowała m.in. w ośrodku w Dębaku.

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy i Uchodźczyni. Ma on upamiętniać determinację, siłę i odwagę osób zmuszonych do migracji oraz honorować walkę o godność i prawa człowieka. Rozmowa dotyczy sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym, którzy uwięzieni w polskich ośrodkach znajdują się w stanie zawieszenia prawa.

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.