Nr 24/2022 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: Postkolonializm – projekty artystyczne – Romowie. O zmieniających się rolach

Katarzyna Czarnota Emilia Kledzik
Społeczeństwo Rozmowy podcast Cykl

Gościnią Katarzyny Czarnoty jest Emilia Kledzik – badaczka związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się w literaturze porównawczej i teoriach postkolonialnych. Głównym obszarem jej badań jest krytyczna analiza cyganologii.

Rozmowę otwiera postawienie diagnozy, że najpopularniejsze strategie budowania reprezentacji Romów i Romek w projektach artystycznych przez wiele lat nastawione były na wywoływanie skrajnych emocji – od współczucia do pogardy. Kledzik opowiada o zmieniającej się roli artystek romskich w polu sztuki i o sposobach oddziaływania sztuki jako narzędzia dekolonizacji.

STAN WYJĄTKOWY - seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.