Nr 13/2022 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: „Granice nienawiści”

Katarzyna Czarnota Ada Tymińska
Społeczeństwo Rozmowy podcast Cykl

O mowie nienawiści i budowaniu społecznego przyzwolenia na przemoc

Gościnią podcastu jest Ada Tymińska, badaczka społeczna i prawniczka, która aktualnie pracuje w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Prowadzi badania dotyczące mowy nienawiści w internecie. Wspiera działania związane z pomocą prawną na granicy polsko-białoruskiej.

Rozmowa Czarnoty i Tymińskiej dotyczy mowy nienawiści wobec osób z doświadczeniem uchodźczym i jej związków z eskalacją przemocy na pograniczu polsko-białoruskim.

 

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.