Nr 22/2023 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: Film i prawa człowieka

Katarzyna Czarnota Konrad Wirkowski
Społeczeństwo Film Rozmowy podcast Cykl

Gościem Katarzyny Czarnoty jest Konrad Wirkowski – dyrektor programowy festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Wirkowski opowiada o historii i roli sztuki filmu dokumentalnego w społecznym zaangażowaniu. W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego niezwykle istotną rolę odgrywa „patrzenie władzy na ręce”. Gra słów „watchdog” i „watch docs” była inspiracją do obecnej nazwy festiwalu.

STAN WYJĄTKOWY - seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.