Jan na co dzień mieszka w Austrii, Joanna w Polsce. Poznali się parę lat temu i wielokrotnie współpracowali przy wspólnych projektach. W tym roku „na żywo” spotkali się tylko raz, co w dużej mierze wymuszone zostało przez pandemię. Ta rozmowa jest zatem spotkaniem dwóch osób, które wprawdzie się znają, ale do samego końca nie wiedziały, o czym będą rozmawiać. W trakcie nagrania zostały przeczytane i zadane pytania, przygotowane im przez trzecią osobą, która zna ich oboje. Jest to rozmowa o uczuciach, emocjach, marzeniach, nadziejach i przyjaźni. Ale również o snach, jedzeniu i planach na przyszłość. Ze względu na obowiązujące obostrzenia rozmowa została zarejestrowana na jednej z powszechnie dostępnych platform wideokonferencyjnych. Jest to zatem takie „twarzą w twarz”, jakie możliwe jest podczas pandemii, wraz z technicznymi niedoskonałościami charakterystycznymi dla tego typu spotkań. Prezentujemy je bez montażu, tak jak się odbyło.
Joanna Spychała – od paru lat zaangażowana w działania wolontaryjne i edukacyjne, głównie związane z tematyką uchodźczą. Pracowała wolontaryjnie na greckiej wyspie Lesbos na rzecz uchodźców i uchodźczyń przebywających w tamtejszych obozach. Współtwórczyni Poznańskiej Garażówki, czynnie zaangażowana w działania grupy Humans of Aleppo. Prowadzi zajęcia edukacyjne w szkołach. Ukończyła studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego oraz oligofrenopedagogiki. Współpracowała z Generatorem Malta w ramach teatralnego Malta Festival.
Jan Horzela – pracownik społeczny, aktywista, podróżnik. Przez 8 lat pracował z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym w świetlicy socjoterapeutycznej w Warszawie. Współzałożyciel Civil Action Network, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz promocji aktywnych postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego. W 2016 roku współtworzył pokojową inicjatywę Civil March for Aleppo.