Współczytnik

Na zaproszenie Galerii Miejskiej „Arsenał” redaktorzy i redaktorki „Czasu Kultury” oraz osoby zaprzyjaźnione z redakcją zorganizowały serię spotkań „Współczytnik”. Odbyły się dwie edycje:

– w roku 2018 „Warsztaty z rewolucji” (moderatorzy: Wojciech Hamerski, Krzysztof Hoffmann, Waldemar Kuligowski, Andrzej Marzec, Magdalena Radomska);

– w roku 2019 „Współczytnik. Czas Kultury i przyjaciele” (moderatorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, Wojciech Hamerski, Krzysztof Hoffmann, Waldemar Kuligowski, Andrzej Marzec, Lucyna Marzec, Magdalena Radomska).

W kulturze Zachodu powszechne jest przekonanie, że lektura jest czynnością przeprowadzaną w samotności i w ciszy. Współczytnik wyszedł z odmiennego założenia: chcieliśmy czytać we wspólnocie, czytać na głos – solowy, w duecie, chóralny. Redaktorzy i redaktorki „Czasu Kultury” oraz przyjaciele i przyjaciółki redakcji zaprosili na spotkania, podczas których dzielili się własnymi fascynacjami lekturowymi i zachęcali do interpretacji, dyskusji, polemiki. Rolą moderatora był wybór tekstów, rolą uczestników – współkreowanie jednorazowej, ulotnej, a jednocześnie jakże ważnej przestrzeni dialogu. Chcieliśmy zaakcentować performatywny wymiar spotkań, zakładaliśmy więc także ich nieprzewidywalność, przygodowość, awanturniczość.

Nawet jeśli nie ma już kanonu ksiąg zbójeckich, wspólne lektury zbójeckie wciąż mogą nas przemieniać, a kto czyta na głos we wspólnocie, ten czyta dwa razy.