Nr 16/2021 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: Odpowiedź jest powinnością. O nieprzekraczalnych granicach

Mirosław Mniszewski Katarzyna Czarnota
Podcasty Cykl Społeczeństwo

Katarzyna Czarnota rozmawia z Mirosławem Mniszewskim, filozofem, mieszkańcem terenów przygranicznych objętych czerwoną strefą. Swój doktorat poświęcił architekturze zła w kontekście Holokaustu.

Podcast dotyczy codzienności pogranicza w stanie wyjątkowym. Każdego dnia dokonuje się tu przekraczanie cienkiej czerwonej linii, następuje moment, w którym przemoc wobec drugiego człowieka staje się sankcjonowana prawem. Czarnota i Mniszewski rozmawiają o powinności reakcji i konieczności niezgody na przemoc.

 

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.