Nr 15/2021 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: O dyscyplinowaniu społeczeństwa

Katarzyna Czarnota Sebastian Matuszewski
Społeczeństwo podcast Cykl

Katarzyna Czarnota rozmawia z Sebastianem Matuszewskim, nauczycielem, tłumaczem tekstów Giorgio Agambena, redaktorem Archiwum Ringelbluma.

Tematem rozmowy są mechanizmy dyscyplinowania społeczeństwa, które Czarnota i Matuszewski omawiają zarówno w odniesieniu do historycznych przykładów wprowadzania stanu wyjątkowego, jak i obecnej sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim. Zarządzanie strachem, dehumanizacja, definiowanie bezpieczeństwa wyłącznie w perspektywie narodowej to sprawne narzędzia do budowania społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.