Nr 4/2023 Na moment

Katarzyna Czarnota rozmawia z Janem Radomskim – działaczem pozarządowym i publicystą. Gość podcastu z wykształcenia jest filologiem polskim i socjologiem, naukowo zajmuje się analizą dyskursu.

W podcaście Radomski opowiada o zmianach w społecznym postrzeganiu państwa, tożsamości europejskiej i wpływie obecnych zmian społeczno-politycznych na sposoby ustanawiania podziałów.

STAN WYJĄTKOWY - seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.