Nr 14/2022 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: Co oznacza militaryzacja życia codziennego

Katarzyna Czarnota Maciej Żywno
Społeczeństwo Rozmowy podcast Cykl

Gościem podcastu jest Maciej Żywno, ratownik Grupy Granica, mieszkaniec Podlasia, w latach 2007–2014 Wojewoda Podlaski.

W rozmowie z Katarzyną Czarnotą Żywno z perspektywy mieszkańca Podlasia podejmuje refleksję na temat zjawiska militaryzacji życia codziennego tego województwa. Opowiada także o rzeczywistości po częściowym zniesieniu strefy zakazu przebywania na Podlasiu.

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.