Nr 7/2021 Na moment

STAN WYJĄTKOWY: warsztaty z anty-romofobii

Katarzyna Czarnota Emilia Kledzik
Społeczeństwo Cykl

Czarnota i Kledzik rozmawiają o  mechanizmach działania romofobii i funkcjonowaniu klisz poznawczych na przykładzie debaty publicznej dotyczącej sytuacji imigrantek i imigrantów romskich z Rumunii.

Schematyczne wyobrażenia wobec Romów i budowanie społecznego przyzwolenia na dehumanizację powiązane są z pojmowaniem ubóstwa tej grupy jako „cechy kulturowego DNA”. Poprzez nomadyzację, urasowianie i egzotyzowanie systematycznie budowana jest przestrzeń wyjątku.

STAN WYJĄTKOWY

Seria autorskich podcastów poświęconych tematyce społeczno-politycznej, stanowiąca krytyczny komentarz na temat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ostatnich miesięcy. Zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, to, co jeszcze jakiś czas temu uznawane było za wyjątek, odstępstwo od prawa i reguły, coraz częściej staje się normą. Pandemii towarzyszy również powrót do dyskusji na tematy obywatelstwa, narodu, prawa oraz redefinicja kategorii „zagrożeń”.

W ramach pandemicznego wyjątku przemoc państwa nierzadko staje się prawem, a prawo przemocą (co wywołuje również odpowiedź społeczeństwa). Podcasty stanowić będą przestrzeń dla dyskusji na temat związków pandemii z kryzysem państwa, rasizmem, polityką sekurytyzacji, protestami kobiet i alternatywami w postaci społecznej samoorganizacji w odpowiedzi na kryzys.