Short Waves Festival 2018

 

Prawie 300 filmów, ponad 70 wydarzeń i kilkudziesięciu gości z całego świata, a to wszystko w sześć dni – taką porcję wrażeń zaserwują nam już niebawem organizatorzy SHORT WAVES FESTIVAL, „najbardziej treściwego festiwalu krótkiego kina”.

20 marca w stolicy Wielkopolski na sześć intensywnych dni zawita dziesiąta edycja SHORT WAVES. Organizatorzy zadbali o to, by uczcić dziesięć lat działalności festiwalu w szczególny i charakterystyczny dla siebie sposób: jak sami zapewniają, nie zwalniają tempa i nadal chcą zaskakiwać.

Na konferencji prasowej w zaciszu ogrodu zimowego NH Hotelu na poznańskim Świętym Marcinie organizatorzy i przedstawiciele urzędu miasta opowiedzieli krótko o historii festiwalu, podsumowali ostatnie dziewięć lat działalności oraz zaprezentowali plany na tegoroczną edycję.

Konferencję otworzył Szymon Stemplewski, dyrektor festiwalu. Ze zgromadzonymi podzielił się szczegółami dotyczącymi dotychczasowej działalności SWF, opowiadał między innymi o tym, jak za pomocą krótkiego metrażu promować polskie kino na świecie: „Przez dziewięć lat SHORT WAVES gościł na wszystkich kontynentach, choć niekiedy, tak jak w Australii, był kojarzony raczej z surfingiem niż z polskim krótkim metrażem”.

Głos zabrał także Cezary Ostrowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania., który przypominał, że dla obecnej administracji wspieranie takich inicjatyw jak festiwal SHORT WAVES jest niezwykle ważne.

Koordynatorka programu Emilia Mazik opowiadała o tym, na czym skupi się tegoroczna edycja festiwalu: „Mottem w tym roku jest IN OR OUT. Ta edycja ma eksplorować problem tego, czym jest wspólnota, ta geograficzna, rówieśnicza czy sąsiedzka, a także tego, co oznacza tytułowe bycie w lub poza”. Powyższe zagadnienia zilustruje tegoroczny fokus geograficzno-tematyczny na kinematografię Wielkiej Brytanii, przygotowany we współpracy z wiodącymi festiwalami krótkiego kina z Wysp Brytyjskich oraz British Council.

A co w programie? Przede wszystkim konkursy. Najnowsze filmy z całego świata o metrażu nie dłuższym niż 30 minut powalczą o nagrody w pięciu kategoriach konkursowych. Na tegoroczny SHORT WAVES wpłynęło rekordowe 2450 filmów z ponad 40 krajów. Ostatecznie wyselekcjonowano spośród nich 87 obrazów z 21 państw i to one będą ubiegać się o zwycięstwo w Konkursie Międzynarodowym. W Konkursie Polskim organizatorzy obiecują wszystko to, co najlepsze w rodzimym krótkim metrażu. W kategorii Dances With Camera powalczą filmy nie tylko o tańcu, ale i o fizycznym byciu człowieka w świecie, z kolei konkurs Urban View pokaże filmy dotyczące architektury, urbanistyki i designu. Nowością będzie konkurs Best Of Ten, specjalny jubileuszowy konkurs kuratorski. Na finałową dziesiątkę złożą się propozycje programerów i dyrektorów najważniejszych europejskich festiwali filmowych, takich jak VIS Vienna Shorts w Austrii, Internationales KurzFilm Festival Hamburg w Niemczech, Leuven Internationaal Kortfilmfestival w Belgii czy Encounters Short Film Festival w Wielkiej Brytanii. Nagroda główną bedzie 10 tysięcy złotych.

 

Flores, reż. Jorge Jácome, Portugalia 2017

 

I made you, I kill you, Alexandru Petru Badelita, Francja–Rumunia, 2017

 

The Burden, Niki Lindroth von Bahr, Szwecja 2017

 

Festiwalowi towarzyszyć będą także wydarzenia specjalne. Odwiedzającym festiwal niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością „A Wall is a Screen”, czyli polska premiera projektu łączącego półtoragodzinny spacer ulicami miasta z elementami kina plenerowego, zamieniającego ściany budynków centrum Poznania w kinowe ekrany. Kino Forma | Off The Beaten Track to natomiast realizacja site-specific w przestrzeni klubu Farby, pokaz filmowy wzbogacony o elementy scenograficzne i performatywne.

 

 

Szczególnie interesująco zapowiadają się powracające filmowe domówki w ciemno, czyli Random Home Cinema. Kameralne pokazy filmowe w mieszkaniach poznaniaków od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i budzą wciąż rosnące zainteresowanie. To wszystko za sprawą niezwykłej konwencji, w której repertuar i miejsca pokazów pozostają tajemnicą dla uczestników do ostatnich minut.

Dziesiąta edycja festiwalu to także bogaty program pokazów pozakonkursowych. Można w nim będzie znaleźć filmy nominowane do Oscara czy Europejskiej Nagrody Filmowej. Wieczorami zaś, organizatorzy festiwalu zapraszają publiczność do klubu festiwalowego Pies Andaluzyjski, gdzie na gości czekać będą dj sety oraz pokazy filmów z zaprzyjaźnionych festiwali.

SHORT WAVES FESTIVAL 2018 potrwa od 20.03 do 25.03. 2018

 

 

 

Pozostałe wydarzenia