Kino w operze – Pietro Mascagni, „Rapsodia Satanica”

 

 

Tego jeszcze  nie było! 22 października zapraszamy do Teatru Wielkiego w Poznaniu na niezwykłe wydarzenie – projekcję filmowego arcydzieła z muzyką na żywo. „Rapsodia satanica" to  jedyny film, do którego muzykę skomponował słynny włoski kompozytor, Pietro Mascagni, autor chętnie grywanej do dzisiaj opery „Rycerskość wieśniacza”. To także ostatni film zrealizowany przez Nina Oxilię, włoskiego reżysera, która zginął na froncie I wojny światowej, w wieku zaledwie 28 lat. Fatum śmierci przenika zresztą głęboko tę – zainspirowaną „Faustem”  – opowieść o tragicznych skutkach pogoni za wieczną młodością. Inaczej niż u Goethego bohaterką „Rapsodii…” jest kobieta. Wiekowa hrabina, Alba d’Oltrevita (Lyda Borelli), która podpisuje pakt z diabłem. W zamian za młodość musi jednak na zawsze wyrzec się miłości. Zdaniem krytyka filmowego Bartosza Żurawieckiego, końcowe fragmenty „Rapsodii…” to zapierająca dech poezja, której próżno szukać we współczesnym kinie.

Nasycona melancholią, pełna operowego patosu, skomponowana z ręcznie kolorowanych kadrów „Rapsodia szatańska” gotowa była w roku 1915. Jednak premiera odbyła się dopiero dwa lata później, czekano bowiem cierpliwie na partyturę, którą tworzył maestro Mascagni. Dzisiaj film ten uważany jest za jedno z największych osiągnięć włoskiego kina niemego.

 

 

Pieczołowicie zrekonstruowany po latach zostanie pokazany w Teatrze Wielkim z towarzyszeniem naszej orkiestry grającej na żywo oryginalną muzykę Pietra Mascagniego. Ta oprawa pozwoli widzom na nowo poczuć nie tylko magię dawnego kina, ale też wieczną potęgę miłości i śmierci.

Pietro Mascagni był, obok Giacomo Pucciniego, kluczową postacią dla włoskiej opery końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uważa się go za drugiego (obok Ruggiera Leoncavalla) twórcę weryzmu w operze włoskiej. Komponował głównie opery. Najbardziej znaną z nich jest właśnie Rycerskość wieśniacza (Cavalleria rusticana), której fragmenty usłyszymy także 22 października. Warto dodać, że ten wybitny twórca gościł w murach naszego teatru. W sezonie 1925/26 dyrygował operami : „Rycerskość wieśniacza”, „Pajace” Ruggiera Leoncavalla i „Aida” Giuseppe Verdiego. W archiwach pozostały pamiątkowe fotografie z tej wizyty.

Przed koncertem zostanie wyświetlony film dokumentalny o Pietro Mascagnim. W foyer Teatru wystawione zostaną pamiątki po kompozytorze: rękopisy, stroje, listy itp.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Włoch w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Instytut Włoskiego w Warszawie w ramach Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie. Gośćmi wydarzenia będą Guia Farinelli Mascagnii i Franceska Albertini Mascagni z Comitato Promotore Maestro Pietro Mascgani.

 

Pietro Mascagni „Rapsodia Satanica”
Poznań, Teatr Wielki
22.10.2017, g. 18.
dyrygent: Massimiliano Caldi
obsada: Voytec Soko-Sokolnicki, Jaromir Trafankowski, Helena Zubanovich
chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

 

 

 

 

Pozostałe wydarzenia