Poznań Poetów

Festiwal Poznań Poetów posiada już dość długą tradycję (impreza odbywa się co dwa lata, począwszy od 2003 roku). Przez ten czas stał się wyrazistym
i ważnym wydarzeniem w polskim życiu literackim. Jego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM) – jeden z najwybitniejszych znawców poezji współczesnej, aktywny i wszechstronny krytyk, inicjator wielu przedsięwzięć popularyzujących kulturę literacką.

Festiwal charakteryzuje się dużym rozmachem (gości licznych poetów polskich, twórców zagranicznych, muzyków, ludzi teatru, plastyków); jest wielojęzyczny (prezentuje różne poetyki, style, wartości, sposoby komunikowania się z odbiorcami), poważny i wyrafinowany (otwarty na zjawiska nowatorskie, łamiące przyzwyczajenia i konwencje, oraz akademicką refleksję nad literaturą), popularyzatorski (przedstawia zarówno współczesny kanon, jak i autorów początkujących). Prowadzi systematyczną akcję edukacyjną wśród młodzieży, zaprasza miasto, wciąga media, wszelkimi sposobami dąży do poszerzenia kręgu czytelników. W ramach festiwalu organizujemy konkurs na książkę poetycką im. Klemensa Janickiego, w którym nagrodą główną jest wydanie zwycięskiego zestawu wierszy w Wydawnictwie WBPiCAK.

Poznań Poetów to kawałek życia, kawałek z życia, lepszy kawałek. Nie mówię o swoim życiu, nie tylko, lecz również o Twoim, Drogi Czytelniku, który nie wierzysz, że czytanie wierszy, spotkanie z poetą to zajęcia warte Twego czasu. To już nie te czasy, może kiedyś, kiedy ludzie nie wiedzieli, co robić z czasem, w mrocznym świecie bez internetu i telewizji, liryka do czegoś się przydawała. Może kiedyś, gdy zgasną monitory, znowu okaże się potrzebna, lecz nie dzisiaj, doprawdy – nie.

(Piotr Śliwiński)

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-20 maja 2017! Jej pełny program znaleźć można na stronie organizatora.

Pozostałe wydarzenia