10. Międzynarodowy Festiwal Animator

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raou Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański. ANIMATORA odwiedzali również reprezentanci polskich studiów animacji i instytucji filmowych, historycy animacji, czy też inni twórcy festiwali, poświęconych animacji w Polsce i na świecie.

Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. To także świetna okazja do konfrontacji środowiska twórców kina animowanego z rynkiem filmowym.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je, podczas festiwalu, międzynarodowe jury. ANIMATOR to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady i specjalny program Animator Dla Dzieci.

Od Organizatorów:

W tym roku cieszymy się potrójnie. Świętujemy 70-lecie polskiej animacji, dziesięciolecie festiwalu oraz fakt przyznania przez Amerykańską Akademię Filmową statusu festiwalu kwalifikującego do Oscarów®.

Skupimy się na wątkach polityki w animacji, której poświęcimy specjalne pokazy, retrospektywy oraz konferencję naukową: Animowana polityka od Mélièsa do MulloyaZapoznamy was z niezapomnianą animacją austriacką, a w sekcji Animacja i live-action przyjrzymy się pograniczom filmu żywej akcji i animacji.

Poza Międzynarodowym Konkursem, w którym twórcy rywalizować będą o Grand Prix festiwalu – Złotego Pegaza pokażemy prawdziwe skarby ze szkół i festiwali animacji z Czech, Rumunii i Francji. Świętując 70-lecie polskiej animacji zaprezentujemy retrospektywę Witolda Giersza, Salon Odrzuconych siedemdziesięciolecia i filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. 

Polecamy sekcję Młoda Polska Animacja, w ramach której przyjrzymy się poczynaniom nowego pokolenia animatorów. Fantastyczne warsztaty pozwolą Wam m.in. zbudować lalki rodem z filmów Tima Burtona, a Animator dla Dzieci zachwyci nawet dorosłych.

Odwiedzi nas m.in. David Silverman, który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy® oraz nominowany do Oscara® reżyser słynnej „Gnijącej Panny Młodej” – Mike Johnson, który m.in. poprowadzi sesję Master Class.  Wśród wielu muzycznych wydarzeń nie można przegapić projektu Kobieta z Wydm, czy występu KinoManual oraz Kena Fielda, który zagra do filmów Karen Aqua. Przed Wami program jubileuszowej 10. edycji Animatora. Do zobaczenia!

 

Strona Festiwalu

 

 

Pozostałe wydarzenia