Ethno Port Festival

Przed nami jedenasta edycja festiwalu prezentującego muzykę zaliczaną do nurtu world music, etno lub folk. W Zamku wystąpią zarówno artyści kultywujący tradycje polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i ci, których projekty kreują nowe zjawiska. Wśród wykonawców, których będzie można zobaczyć i usłyszeć w tym roku, znaleźli się: A Filetta & Fadia Tomb El-Hage, Selamnesh & Badume's Band, WoWaKin, Muzsikás, Dimitris Mystakidis, Mariana Sadovska, Cüneyt Sepetçi & Orchestra Dolapdere, Violons Barbares, Gulaza, Ifriqiyya Electrique, Hee-moon Lee Company, Teresa Mirga i Kałe Bała, Baraji, 47Soul, Sirventés. Nie zabraknie tradycyjnej potańcówki i zabawy w klubie festiwalowym.

Motywem przewodnim refleksji towarzyszącej festiwalowi będzie ponownie konieczność oraz sposoby niesienia pomocy ludziom dotkniętym wojnami, głodem i przemocą. Wraz z Humans of Aleppo spróbujemy wyjaśnić, co dzieje się obecnie w Syrii. Obraz trwającego tam konfliktu tworzony jest przez media, które nie potrafią uchwycić prawdziwej skali ludzkiej tragedii ani rozwikłać cynicznie prowadzonej gry interesów.

Zaznaczamy w tym roku także obecność Korei Południowej – kraju kontrastów, w którym harmonijnie łączą się nowoczesne technologie oraz bogactwo tradycji, co jest szczególnie widoczne w muzyce i kinematografii. W programie projekcje filmów, spotkanie z artystami z zespołu Baraji oraz koncerty Hee-moon Lee Company.

Tegoroczny Ethno Port Festival wzbogacą dwudniowe warsztaty wokalne i taneczne. Pierwsze z nich poprowadzi Mariana Sadovska, ukraińska pieśniarka. Tańca będzie uczył Piotr Zgorzelski, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio.

Jak co roku przygotowaliśmy propozycje dla najmłodszych uczestników festiwalu. W programie Małego Ethno zajęcia plastyczne i fotograficzne, podczas których dzieci i młodzież wcielają się w rolę fotoreporterów dokumentujących festiwal. Nie zabraknie baśni z całego świata, opowiadanych przez Szymona Góralczyka z oprawą muzyczną Ewy Zaborowskiej.
Na czas festiwalu parking przed Zamkiem zamieni się w zieloną łąkę, na której będzie można kupić płyty winylowe, napić się nepalskiej herbaty czy nauczyć się gry na bębnach.

 

 

Pozostałe wydarzenia