Czas Kultury 7/1988

Ze słowa wstępu od redaktorów „Czasu Kultury” z 1988 roku:
„Drogi czytelniku, oddajemy kolejny, nowy numer naszego pisma w Twoje ręce. Otwiera je materiał krytycznie omawiający stan stosunków między Kościołem a społecznością katolicką, wskazujący na zasadniczo instrumentalny i przedmiotowy stosunek kleru do wiernych. Niepokoi nas poziom intelektualny kleru i jego materialność, niepokoi nas brak tolerancji i nieobecność księży na co dzień wśród mieszkańców parafii, wśród tych, którzy tej obecności bardzo potrzebują. [...] polecić chcielibyśmy również kolejny fragment mówionych wspomnień profesora Teisseyre, a tym razem poświęconych socrealizmowi, szkice o mało znanych związkach twórczych Witkacego i Romana Jaworskiego (to skrócona wersja większej całości) i literaturze polsko-syberyjskiej, nieobecnej wciąż w podręcznikach historii literatury polskiej. Zachęcamy także do lektury wierszy Paula Celana w tłumaczeniu Ryszarda Krynickiego, tekstów malarza Mariusza Kruka, twórcy głośnej grupy plastycznej „Koło Klipsa”, dziś ponownie pracującego samotnie, oraz reportażu, gatunku tak rzadko obecnego na łamach pism niezależnych, autorstwa Mariana Dźwinela o dziele hrabiego Karola Brzostowskiego”.
Wydanie oryginalnie ukazało się w drugim obiegu. Digitalizacja zrealizowana została w partnerstwie z Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu w ramach programu Kultura Cyfrowa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Spis treści

4. Od redakcji

8. Między kruchtą a prezbiterium. Soter

22. Chrystus nie prosi o zezwolenie. Rozmowa z księdzem Markiem Soter

34. Jak braliśmy Sowietów. Rozmowa ze Stanisławem Teisseyre Jarosław Maszewski

56. Wiersze. Marian Dźwinel

58. Dziwna przyjźń. O Romanie Jaworskim, Stanisławie Ignacym Witkiewiczu i dandysowskim ich pokrewieństwie. Radosław Okulicz-Kozaryn

78. Elegia kresowa dla rodzinnej Naczy. Tadeusz Żukowski

81. Świadkowie i prorocy. Rafał Grupiński

118. Wiersze. Paul Celan

124. Izaak Bashevis Singer. Szosza

158. Gdyby nie drwal nie byłoby lasu. Mariusz Kruk

164. Człowiek większy od mitu. Marian Dźwinel

180. Moskwa-Pietuszki. Podróż łgarza. Waldemar Górny

190. Przegląd zagraniczny (o futurologii i kryzysie humanistyki)