Anna Granatowska

– ur. 1989, studentka filmoznawstwa i filologii germańskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się m.in. kulturą Austrii, kinem społecznym i dokumentalnym a także awangardą w modzie.

Inne teksty tego autora:
Raj bez nadziei
03 października 2013

Raj bez nadziei

„Raj: nadzieja” to harmonijne dopełnienie trylogii Ulricha Seidla. Obraz ugruntowuje także status filmów tego reżysera, które wydają się tworzyć oddzielny gatunek filmowy – unieważniający granicę między dokumentem a fabułą, obsesyjnie drążący te same tematy, przez znawców twórczości Austriaka nazywane „szaleństwami normalności”.

Szef kuchni poleca: kurczak ze śliwkami
20 grudnia 2012

Szef kuchni poleca: kurczak ze śliwkami

Teheran, do którego w swym ostatnim filmie zaprasza widza Marjane Satrapi, jawi się jako miejsce wyjęte wprost z perskiej baśni. Irańskie miasto końca lat 50., bo w tym okresie toczy się akcja najpierw komiksu, a teraz filmu, to przestrzeń czystej symulacji – granice jej piękna wyznaczają tylko wyobraźnia i możliwości studia filmowego.

Smak whisky i krwi
29 października 2012

Smak whisky i krwi

Seans „Whisky dla aniołów” jest przeżyciem synestetycznym. Najnowszy film Kena Loacha ma własny wyrazisty zapach i smak. Główną nutę w tej kompozycji stanowi woń kilku ekskluzywnych gatunków whisky, żelazisty posmak krwi i zapach zatłoczonej sali rozpraw...

Upokorzona cielesność
13 września 2012

Upokorzona cielesność

Akcja „Raju: miłość” Ulricha Seidla w większości toczy się na rozsłonecznionych kenijskich plażach. Te rajskie krajobrazy nie powinny jednak zmylić widza. Jaskrawo kontrastuje z nimi ludzkie piekło, w które uwikłani są bohaterowie...

One i oni
22 lutego 2012

One i oni

Autorka „Sponsoringu” określa swój film jako próbę zmierzenia się z ciągle tabuizowanym tematem seksu, opowiedzenia o tęsknocie za miłością, wyrażającą się właśnie w sferze cielesności...

Na cztery ręce
18 listopada 2011

Na cztery ręce

Stefano Pasetto często mówi w wywiadach o wpływie, jaki na jego twórczość wywarło kino Krzysztofa Kieślowskiego. Źródło inspiracji włoskiego reżysera zdradza również drugi pełnometrażowy film w jego dorobku...

Animator po japońsku
25 lipca 2011

Animator po japońsku

Ambicje organizatorów są wysokie – Festiwal stara się przybliżać najważniejsze nurty ostatnich lat, prezentować zarówno mistrzów filmu animowanego, jak i jego adeptów, nadążać za nowościami, a także zapoznawać ze zjawiskami prawie nieznanymi w Polsce.

Buntownik bez powodu?
22 marca 2011

Buntownik bez powodu?

Buntownika, współcześnie wyposażonego w laptopa i telefon komórkowy, pochłania kontestowanie rzeczywistości w obrębie czterech ścian własnego pokoju.
Pełnoletnie Prowincjonalia
22 lutego 2011

Pełnoletnie Prowincjonalia

W dniach od 9 do 12 lutego już po raz osiemnasty odbył się we Wrześni Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. Impreza ta skupia się na prezentowaniu filmów, których tematyka oscyluje wokół problematyki szeroko pojmowanej prowincji.