Adam Kruk

– krytyk filmowy, dziennikarz, absolwent filmoznawstwa UAM. Współautor tomów zbiorowych „Cóż wiesz o pięknem?” (2007), „Polskie kino niezależne” (2005), redaktor programu „Flaneur kulturalny” dla dwutygodnik.com, wydawnictw „Jan Nowak-Jeziorański” (2010), „Tutejsi” (2009) oraz strony internetowej popvictims.pl. Współpracuje m.in. z dwutygodnik.com, Filmwebem i „Hiro”. Publikował także w „Kwartalniku Filmowym”, „Kinie”, „Toposie”, „Images”, „Pro Arte” i „Podtekstach”. Laureat 1. nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2012).

Inne teksty tego autora:
Debiutanci, debiutantki
30 czerwca 2015

Debiutanci, debiutantki

W sobotę zakończył się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film – wydarzenie w polskim krajobrazie filmowym zasłużone szczególnie dla promocji nowych talentów. To miejsce, gdzie młodzi twórcy, często studenci szkół filmowych z Łodzi, Katowic czy Gdyni, mają okazję spotkać się z sobą oraz skonfrontować z publicznością w niezobowiązującej aurze miasteczka Pomorza Zachodniego...

Dzieciaki ratują Rio
14 listopada 2014

Dzieciaki ratują Rio

W „Śmieciu” niby wszystko jest najwyższej próby. Film powstał na podstawie popularnej powieści dla nastolatków Andy’ego Mulligana, którą na warsztat wziął sam Richard Curtis, odpowiedzialny za sukcesy takich filmów, jak „Cztery wesela i pogrzeb”, „Nothing Hill” czy „To tylko miłość”...

Grzeczne dzieciaki
01 września 2014

Grzeczne dzieciaki

Błogie jest życie w upalnej Brazylii. W pierwszej scenie oglądamy chłopaka i dziewczynę smażących się na słońcu przy basenie. Giovanna (Tess Amorim) dyskretnie uwodzi Leonarda (Ghilherme Lobo), smaruje go kremem, dotyka, próbuje wybadać, czy przyjaźń, która ich łączy, może się przerodzić w pierwszą miłość...

Porozmawiajmy o kinie
18 sierpnia 2014

Porozmawiajmy o kinie

Transatlantyk – jak chce nazwa festiwalu – próbuje łączyć dwa kontynenty, między którymi porusza się jego dyrektor, Jan A.P. Kaczmarek. Do Poznania przyjeżdżają więc nie tylko goście z Polski, ale i gros kompozytorów, reżyserów czy aktorów zza Atlantyku, którzy podczas spotkań, paneli i warsztatów zdradzają tajniki pracy w Hollywood...

Zielony remiks
12 sierpnia 2014

Zielony remiks

Transatlantyk to nie tylko festiwal filmu i muzyki, które związane są z biografią Kaczmarka, ale i idei, pośród których czołowe miejsce zajmuje ekologizm.
Pogarda Jarmuscha
10 marca 2014

Pogarda Jarmuscha

Jim Jarmusch, dawniej mistrz powściągliwości w operowaniu filmowymi środkami („Inaczej niż w raju”) i złotego umiaru w posługiwaniu się metaforą („Truposz”), od pewnego czasu zagęszcza ilość symboli i tropów przypadających na film, tworząc rodzaje klaserów z pamiątkami własnych intelektualnych podróży...

Wampir w Las Vegas
04 grudnia 2013

Wampir w Las Vegas

Władziu Liberace urodził się w West Allis w 1919 roku. Jego ojciec był włoskim trębaczem, matka pochodziła z Łodzi. Choć związki z Polską okazały się przydatne (dzięki wstawiennictwu Ignacego Paderewskiego otrzymał stypendium w Wisconsin College of Music), występując w nocnych klubach Nowego Jorku w latach 40...

Sztuka spadania
28 października 2013

Sztuka spadania

Takich zdjęć kino jeszcze nie widziało. Operator Emmanuel Lubezki – który pokazał co potrafi już w poprzednim filmie Alfonsa Cuaróna, „Ludzkich dzieciach”, czy współpracując z Terrencem Malickiem przy „To the Wonder” i „Drzewie życia” – w „Grawitacji” wzbija się na wyżyny kinematograficznego kunsztu...

Zabić Kaspara
17 października 2013

Zabić Kaspara

Kaspar Manuliego wyłania się z morza niczym Wenus Botticellego albo jak afrykańscy uchodźcy przypływający na Lampedusę.
Ani prawo, ani lewo
04 października 2013

Ani prawo, ani lewo

„Wałęsa stał się symbolem upodmiotowienia Polski na arenie międzynarodowej, ale i nadziei na zjednoczenie Europy. Jesteśmy mu za to wszyscy wdzięczni” – Maria Rosaria Omaggio o pracy nad rolą Oriany Fallaci w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy...

Patriotyzm w Wenecji
12 września 2013

Patriotyzm w Wenecji

Wenecja powraca do kina, które eksperymentuje z czasem i wytrzymałością widza, dając mu szansę wyrwania się spod terroru nadmiaru bodźców. Ale czy słusznie?
Polska / Rosja
29 lipca 2013

Polska / Rosja

W pierwszym tekście o Nowych Horyzontach wyrażałem obawy przed rosnącymi we Wrocławiu postawami faszystowskimi, które mogą położyć się cieniem na atmosferze festiwalu. Wykrakałem.
Sztuka na horyzoncie
23 lipca 2013

Sztuka na horyzoncie

W okresie festiwalowym sztuka widnieje we Wrocławiu na każdym horyzoncie. Nawet po zmroku, kiedy się wypada oddać nocnemu szaleństwu – w kinie, na imprezie, ale także w galerii.
Dobrodziejstwo urodzaju
19 lipca 2013

Dobrodziejstwo urodzaju

Wybór „Życia Adeli – rozdział 1 i 2” i „W imię...” na filmy otwierające i zamykające festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty symbolicznie staje w kontrze do szerzących się ostatnio we Wrocławiu nastrojów neofaszystowskich.

Gatsby nierozpoznany
28 maja 2013

Gatsby nierozpoznany

Film Baza Luhrmanna jest zbyt klasyczny, by być skandalizującym, i zbyt błyszczący, by usatysfakcjonować miłośników klasyki. To jednak wciąż kawał solidnego kina.
Nie takie bestie straszne
16 października 2012

Nie takie bestie straszne

W swojej najgłębszej warstwie „Bestie z południowych krain” postulują rozluźnienie obyczajów, odwrót od koncentracji na dobrobycie, zgodę na swobodne dryfowanie.
Commedia non è finita
31 sierpnia 2012

Commedia non è finita

„Zakochani w Rzymie” to komedia niepozbawiona krytycznego ostrza. Allenowi daleko jednak do „oburzania się” – woli dystans, który daje pozycja klauna.
Śmierć człowieka płacy
25 czerwca 2012

Śmierć człowieka płacy

Wbrew katastroficznej tematyce, „Cosmopolis” Davida Cronenberga jest zwyczajnie zabawne – to komedia wyznająca zasadę, że nawet w obliczu katastrofy mądrzej jest się śmiać z życia, niż lamentować...

W Jemenie, czyli nigdzie
25 kwietnia 2012

W Jemenie, czyli nigdzie

Lasse Hallström nawet bzdurę potrafi opowiedzieć w sposób sympatyczny – nadal trudno w nią uwierzyć, ale wystarczy, by się nią cieszyć. Pod warunkiem, że zapomni się o rozumie.
Żaden wstyd
24 lutego 2012

Żaden wstyd

Steve McQueen z wdziękiem balansuje na granicy realizmu i metafory, dosłowności i patosu – choć robi to na cienkiej i wysoko zawieszonej linie, udaje mu się nie spaść.
Zimny błękit
19 stycznia 2012

Zimny błękit

„Code Blue” porusza się między lodowatą temperaturą rytuału a niebezpiecznym wrzeniem jego przekroczenia.
W służbie specjalnej
12 grudnia 2011

W służbie specjalnej

Łatwo krytykować zmurszałe państwowe instytucje i antagonizować społeczeństwo. Trudniej ukazać je jako wartościowe w sposób nieprzypominający tandetnej laurki.
Ciepło – zimno
02 grudnia 2011

Ciepło – zimno

Do 9 stycznia w berlińskim Martin-Gropius-Bau oglądać można imponującą wystawę „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”.
Smutny uśmiech Piccoliego
02 listopada 2011

Smutny uśmiech Piccoliego

Kiedyś Morrissey śpiewał do Christiana Diora: „zmarnowałeś swoje życie na ciuchy i perfumy, zamiast biegać jak szalony po ulicach Lyonu i Marsylii”. U Morettiego podobnie o swoim życiu myśli papież.

Dramat sądzenia
07 października 2011

Dramat sądzenia

Nie chcę wpisywać się w ciąg zachwytów nad „Rozstaniem”. Niestety nie mam wyjścia. Rzadko bowiem zdarza się oglądać film tak pełny i mądry, tak sprawiedliwie ważący racje.
Weneckie połowy
13 września 2011

Weneckie połowy

W Wenecji kino prawdziwie wielkie spotyka się z kinem wielkich gwiazd. Obowiązkowo na czerwonym dywanie, ale to nie on decyduje o randze imprezy.
Bracia w objęciach
06 września 2011

Bracia w objęciach

Ze strachu przed postawami szowinistycznymi uciekamy od ludzi nimi ogarniętych. „Braterstwo”, nie tłumacząc zbrodniczych ideologii, stara się ich zrozumieć.
Podróż do Włoch
10 sierpnia 2011

Podróż do Włoch

Dlaczego Roberto Rossellini pozostaje artystą nieco zapomnianym? Może dlatego, że był jeszcze lepszym nauczycielem niż reżyserem.
Horyzonty widzę ogromne
02 sierpnia 2011

Horyzonty widzę ogromne

Rozdęty do niemożliwości program festiwalu Nowe Horyzonty wymuszał nie tylko biegłość w sztuce wyboru, ale i umiejętności rezygnacji z kulturalnej chciwości.
Szamanka w Warszawie
20 czerwca 2011

Szamanka w Warszawie

W „Kobiecie, która pragnęła mężczyzny” udaje się pokazać rodzącą się obsesję, niestety w sposób, który widzieliśmy już wielokrotnie.
Mocne otwarcie
27 maja 2011

Mocne otwarcie

Inauguracja działalności MOCAK-u na krakowskim Zabłociu to świetna wiadomość dla polskiej sztuki współczesnej i syndrom zmian w polskim muzealnictwie.
Pies aragoński
13 maja 2011

Pies aragoński

Box z 4 głośnymi filmami Luisa Buñuela pozwala musnąć jego geniuszu z czasu, kiedy w niektórych kręgach budził on ostre „¡No pasarán!”.
Niezbędna korekta
13 kwietnia 2011

Niezbędna korekta

Czasami, żeby zrobić krok do przodu, trzeba cofnąć się o dekady. W „Erratum” bohater udaje się właśnie w taką podróż – bynajmniej nie sentymentalną.
Uwierz w ducha
01 marca 2011

Uwierz w ducha

Ostatni kowboj Hollywoodu mierzy się z fenomenem śmierci. Znając Clinta Eastwooda, wiadomo, kto w tym pojedynku zwycięży.
Na okrągło
16 lutego 2011

Na okrągło

Mike Leigh oddziela grubą kreską żywoty ludzi poczciwych od niemogących się ze światem zgodzić nieszczęśników. Zbyt grubą, ze szkodą dla „Kolejnego roku”.
W imię ojca i córki
09 lutego 2011

W imię ojca i córki

Obraz Coenów jest rozkosznym marzeniem o „prawdziwej przygodzie”, które reżyserowie wyczarowują zarówno swoim bohaterom, jak i widzom.
Złe wychowanie
28 grudnia 2010

Złe wychowanie

Wydaje się, że na przedmieściach Melbourne powinno być sielsko, ciepło i rodzinnie. W „Królestwie zwierząt” Davida Michôda jest wprawdzie rodzinnie, ale też niebezpiecznie i duszno.
Przez szczelinę
20 grudnia 2010

Przez szczelinę

Gaspar Noé jest drastyczny, ale nie histeryczny, nie biadoli nad stanem dzisiejszej młodzieży. Jest tylko szczery, wie, że wszyscy oglądaliśmy pornosy.
Liczby i nerwy
09 grudnia 2010

Liczby i nerwy

Początkowo o tegorocznej edycji festiwalu Plus Camerimage było głośno ze względu na przeprowadzkę imprezy z Łodzi do Bydgoszczy. Potem zamieszania medialnego narobił przyjazd Darena Aronofsky’ego i Keanu Reevesa.