alt

Strajk kobiet – relacja z Poznania

Poznań dołącza do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W najbliższy poniedziałek tysiące wkurzonych kobiet biorą sobie wolne od wszelkich obowiązków, by zamanifestować swój sprzeciw wobec opresyjnych planów zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Do protestu dołączają kobiety z całej Polski, często przy wsparciu pracodawców, samorządów lokalnych, mediów. Lęk przed wprowadzeniem nowego prawa, procedowanego aktualnie w Komisji Sprawiedliwości, zamienił się w gniew i potrzebę wspólnotowego działania. W Poznaniu kobiety (ale mężczyźni również są mile widziani) spotykają się o godzinie 14:00 na placu Adama Mickiewicza. Pierwsze dwie godziny to czas na wspólne tworzenie banerów, rozmowę, wymianę doświadczeń. O godzinie 16:00 rozpocznie się główna manifestacja. Miasto z pewnością ją usłyszy. Dla osób, które nie będą mogły się pojawić w poniedziałek pod krzyżami, będziemy prowadzić relację na żywo.

 

RELACJA NA ŻYWO

godz. 17.59

alt

Organizatorki kończą manifestację słowami, że to był tylko strajk ostrzegawczy i rzucają wezwanie do marszu na siedzibę PiS-u!!! Tłum rusza na Święty Marcin. „Pod PiS kobiety, idziemy pod PiS kobiety”, śpiewają manifestanci.
godz. 17:55

„Gwiżdżemy na wasze prawo i nie będziemy go przestrzegać” – setki gwizdków poszło w ruch!

godz. 17:50

alt

Anna Karolina Kłys, dziennikarka radiowa i telewizyjna,  krzyczy, ze kobiety nie pozwolą, żeby stać się niewolnikami fundamentalistów. Wspomina o przypadku dwunastolatki z Wałbrzycha, zgwałconej najpierw przez trzydziestoletniego mężczyznę, a potem przez oszalałe społeczeństwo. „Jest prawie 20 milionów kobiet w Polsce, nie damy się zastraszyć” – krzyczy. „Stworzymy podziemne państwo kobiet i nie poddamy się, bo żaden totalitaryzm nie zabił wolności w ludziach”.

godz. 17:45

Studenci medycyny z organizacji Pro Choice występują w imieniu środowiska lekarskiego i mówią o tym, ze nie chcą łamania praw ich przyszłych pacjentów. Jedna z organizatorek, Ita Wachowska, krzyczy, że nawet sztorm nie jest w stanie zatrzymać kobiecego oporu. Wymienia miasta, które wspierają polskie kobiety, jest ich już ponad 50.

godz. 17:41

alt

„Nasze prawa nie są tematem negocjacji” – mówi reprezentantka kolektywu KŁAK. Podkreśla, że zakaz aborcji tylko wzmocni podziemie aborcyjne. Dziewczyny z Mamy Głos krytykują wiktymizację ofiar gwałtu. „Mamy prawo, mamy głos” – skanduje tłum.

godz. 17:33

„To jest strajk ostrzegawczy” – pada regularnie ze sceny. Wszyscy podkreślają, ze to dopiero początek walki. Reprezentantka Grupy Stonewall upomina się o prawa reprodukcyjne nieheteronarmatywnych kobiet. „Solidarnie zwyciężymy” – odpowiadają manifestantki i manifestanci.

godz. 17:30

Zagraniczne media o dzisiejszym proteście:

„The Guardian”: Women to go on strike in Poland in protest at planned abortion law

„The Washington Post”: Millions of women in Poland strike to protest abortion ban proposal

„Independent”: Poland abortion strike: Nearly six million women to protest restrictive laws

godz. 17:23

„Szydło niestety, twój rzad obala kobiety” – szybko podchwytują manifestantki i manifestanci. „Panie Kaczyński, przyjdą po pana kobiety” – krzyczy reprezentantka KOD-u. „Wygramy tę wojnę, jesteśmy odważne i silne”. Jest coraz głośniej. „Jak tu popełnić samobójstwo, kiedy od dawna się już nie żyje” – cytuje wiersz Ewy Lipskiej.

godz. 17.14

alt
Na scenie przemawia kobieta, której udało się w Polsce przeprowadzić legalną aborcję. Krytykuje obecny kompromis aborcyjny i opowiada o potwornym traktowaniu kobiet w szpitalach – „kobiety rodzą dzieci w szpitalu do toalety". „Drastyczne prawo, barbarzyństwo, piekło kobiet”, te słowa przez cały dzień padają ze sceny.

godz. 17:09

Na scenie przemawia Agnieszka Rybak–Starczak, matka dziecka z zespołem Downa. Podkreśla, ze państwo w żaden sposób nie wspiera rodziców chorych dzieci. Po niej głos zabierają osoby z kolektywu Ciocia Basia, który pomaga kobietom dokonać legalnej aborcji na zachodzie Europy. Dostają gigantyczny aplauz.

godz. 16:59

alt
„Nie można zostać męczennikiem wbrew swojej woli” – słyszymy ze sceny. „Solidarność naszą bronią” – krzyczy po raz kolejny tłum. To zdecydowanie hasło tego strajku.

godz. 16:43

Manifestacja zablokowała ulicę Wieniawskiego, droga jest nieprzejezdna, a ludzie nie mieszczą się na placu. Ze sceny komentowany jest nowy projekt ustawy, który zapowiadał marszałek senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zostaje nazwany kolejnym pseudokompromisem.

godz. 16:34

Na scenie znów Chór Czarownic. Tym razem wszyscy znają już tekst, tłum śpiewa z Czarownicami: „milion nas dziś tutaj stoi, żadna z nas się już nie boi”.

godz. 16:25

Uczestnicy i uczestniczki manifestacji na potęgę robią sobie zdjęcia i wrzucają je do mediów społecznościowych. Hasztagi #czarnyprotest i #strajkkobiet z pewnością biją w tej chwili rekordy popularności w internecie.

godz. 16:19

„Dość arogancji państwa wobec kobiet!” – tłum podsumowuje skandowaniem przemówienie na temat projektu zmiany ustawy o in vitro.

godz. 16:04

alt

Jest już ponad 4 tysiące osób, a dopiero połowa manifestacji za nami! Przed chwilą wystąpił Chór Czarownic, teraz zmoczonych deszczem uczestników i uczestniczki rozgrzewa ze sceny samba. Za chwilę dalsze przemówienia.

alt
godz. 15:00

 

Plac Mickiewicza jest już pełen, a z każdej strony docierają kolejne dziesiątki osób ubranych w czerń. Ludzie malują swoje banery, ustawiają się w kolejkach do malowania twarzy w bojowe barwy. Manifestacja dopiero się rozkręca, ale już jest gorąco! Tłum skanduje "moje ciało, mój wybór".

alt

Link do wydarzenia na Facebooku.

Opłotki historii
19 grudnia 2018

Opłotki historii

Komediowa stylistyka nie powstrzymuje uniwersalnych pytań o pamięć, patriotyzm i ofiarność, o sens buntu, znaczenie oporu i możliwość rewolucji. Osoby mające alergię na hasło „historia” nie muszą się obawiać...